Προπαιδικό
Καστοριά-Διόσκουροι

Αποτελέσματα 3ης αγωνιστικής play off A΄ τοπικού ΕΚΑΣΔΥΜ 29/4/2018

image

Οι Διόσκουροι πέτυχαν την 1η τους νίκη στα play off απέναντι στον Λασσάνη Κοζάνης.

Σε έναν αγώνα όπου χρησιμοποιήθηκαν κατά κόρον νεαροί αθλητές και από τις 2 ομάδες έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι.
Το τελικό σκορ 62-38 με τους νεαρούς αθλητές των Διόσκουρων αλλά και του Λασσάνη να κερδίζουν το χειροκρότημα του κόσμου.

Στο 1ο μέρος το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ με ταο δεκάλεπτο να είναι στο 11-12 και το ημίχρονο στο 28-27.

Στο 2ο μέρος η άμυνα των Διόσκουρων έσφιξε με αποτέλεσμα να δεχτούν 9 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο και 2 στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Οι κυανόμαυροι το περασμένο καλοκαίρι επέμειναν σε μια αλλαγή στον τρόπο πλεύσης της ομάδας και η υπομονή με τους νεαρούς αθλητές αρχίζει να ανταμοίβεται.

Μια υπομονή που είναι απαραίτητη σε τέτοια εγχειρήματα. πιστεύουμε ότι και άλλες νίκες θα έρθουν στα play off και θα είμαστε πολύ ανταγωνιστικοί με τους ομάδες που μας περνάνε στην βαθμολογία.

Για τους Διόσκουρους διακρίθηκαν οι Γκοβεδάρος που έκανε το καλύτερό του παιχνίδι για φέτος, Τσακιρίδης που δείχνει να ανακάμπτει από τους τραυματισμούς, Στολτίδης, Μανακίτσας και Νίκος Ζολώτας (από το παιδικό τμήμα).

Διόσκουροι (Μπαρτζώκας): Τσακιρίδης 10, Ματούλας dnp, Σκορδάρης 9, Κουρού 2, Γκοβεδάρος 17(1), Κυριαζάκος 1, Μανακίτσας 7, Γατόπουλος 1, Στολτίδης 7, Ζολώτας 4, Βασιλόπουλος, Ανδρίτσος 2.

Στον άλλο αγώνα της ημέρας Η Σιάτιστα επικράτησε του Ηρακλή και ουσιαστικά ανέβηκε κατηγορία αλλά τυπικά μένει μόνο 1 νίκη για να πάρει και μαθηματικά την πρόκριση.
Ο αγώνας είχε ένταση και πάθος αλλά ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να απειλήσει την Σιάτιστα που είχε διαφορά ασφαλείας σε όλο το παιχνίδι. Καλύτερος παίκτης του αγώνα ο έφηβος Σβώλης που είχε αφηνιάσει και έδωσε την νίκη στην ομάδα του στο πιο κρίσιμο μάτς.
Το τελικό σκορ 47-64.