Διόσκουροι – Αριστοτέλης Φλώρινας Α΄ τοπικό ΕΚΑΣΔΥΜ 17/12/2017

image

Τα Χριστούγεννα έφτασαν τα παραδοσιακά γιαπράκια ήταν έτοιμα και οι Διόσκουροι μετά από πολύ καιρό παρατάχθηκαν χωρίς κανέναν τραυματία και δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι στην Φλώρινα όπου πήραν το ροζ φύλλο με σκορ 79-69.

Το χαρακτηριστικό αυτό του παιχνιδιού ήταν η ώρα διεξαγωγής όπου αν συμπεριλάβουμε και την καθυστέρηση που είχε ένας αγώνας βόλευ νωρίτερα μπορούμε να πούμε ότι ήταν αργότερα και από αγώνα ευρωλίγκας.

Οι φίλαθλοι παρήγγειλαν ποτά και προς το τέλος του παιχνιδιού είχαν αρχίσει να ακούγονται κάποια κάλαντα από τα παιδιά που ξύπνησαν νωρίς.

Όσων αφορά στο παιχνίδι οι Διόσκουροι πεισμωμένοι από την προηγούμενη ήττα μπήκαν στο παιχνίδι και μασούσαν σίδερα. Το 1ο δεκάλεπτο έληξε 32-10 μην αφήνοντας στην Φλώρινα καμιά ελπίδα για κάτι καλύτερο.
Στο 2ο δεκάλεπτο δοκιμάστηκαν κάποια σχήματα και το ημίχρονο έληξε στο 47-31 με τους κυανόμαυρους να έχουν πολύ καλό ρυθμό με πολλά καρφώματα και κοψίματα να δίνουν θέαμα στην κερκίδα.

Στο 2ο ημίχρονο έγινε ένα εκτεταμένο rotation η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους. Προς το τέλος ήρθε η χαλάρωση στην άμυνα και η Φλώρινα με 3 διαδοχικά τρίποντα μείωσε την διαφορά. Βέβαια μετά από τις φωνές του προπονητή αποκαταστάθηκε η τάξη και η ομάδα μας πήρε την νίκη για να πάει στην διακοπή των Χριστουγέννων με θετικό απολογισμό.
Στα θετικά σημεία μας πρέπει να επισημάνουμε την πολύ καλή απόδοση που είχαν οι Τσακιρίδης και Πλιάκης που επανήλθαν δριμύτεροι μετά τους τραυματισμούς.

Καλύτερος παίκτης των Διόσκουρων ήταν ο Σκορδάρης. Ακολουθούν με πάρα πολύ καλή παρουσία οι Γκοβεδάρος, Ανδρίτσος και Πλιάκης.

Τις καλύτερες φάσεις του παιχιδιού θα τις ανεβάσουμε σύντομα.

Την επόμενη αγωνιστική μετά τις γιορτές ο αγώνας με τον Λασσάνη που ισοβαθμεί με εμάς.

Διόσκουροι-Φλώρινα 79-69

Διόσκουροι (Μπαρτζώκας): Ματούλας 4, Σκορδάρης 22(3), Τσακιρίδης 8(1), Γκοβεδάρος 14(1), Κυριαζάκος 6(1) , Σικόπουλος 1, Γατόπουλος , Κόλιας , Ανδρίτσος 10, Πλιάκης 8.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Πληροφορίες για εγγραφές στο τηλ. 6936534778. Γιάννης Γκοβεδάρος Υπεύθυνος Τμημάτων Υποδομής και Αναπτυξιακού, Σιακαβάρας Δημήτρης 6936102617 .
Με κάθε εγγραφή, δώρο σετ προπόνησης, σάκο και αθλητική φόρμα με κουκούλα της ομάδος.