Διόσκουροι-Πρωτέας 16/10/2016

image

Νικηφόρα πρεμιέρα για τους Διόσκουρους απέναντι στην πολύ δουλεμένη ομάδα των Γρεβενών με σκορ 79-75.

Ο αγώνας έγινε στο κατάμεστο ΔΑΚ Κοζάνης καθώς οι φίλαθλοι του μπάσκετ ήρθαν να στηρίξουν τους Διόσκουρους στην φετινή τους προσπάθεια. Με την ορμή που μας έδωσε ο κόσμος προηγηθήκαμε του Πρωτέα στο 1ο δεκάλεπτο με σκορ 26-17.
Στη συνέχεια η κυανόμαυρη αρμάδα ανέβασε στροφές και το σκορ έφτασε στο 42-28 όπου και σε μια ανύποπτη φάση τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο, ο Μιχαηλίδης από τον Πρωτέα και αποχώρησε, αλλά το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει.
Ο Πρωτέας έβαλε μεγάλα σουτ εκμεταλευόμενος την χαλάρωση των Διόσκουρων και το ημίχρονο έκλεισε στο 44-38.
Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου οι κοζανίτες δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό χάνοντας εύκολα καλάθια απέναντι στην πίεση του αντιπάλου ενώ οι παίκτες των Γρεβενών πλέον πίστεψαν ότι μπορούν να κερδίσουν και μπήκαν για τα καλά στο παιχνίδι  προηγούμενοι στο σκορ και με 2 πόντους, βάζοντας συνολικά 9 τρίποντα στον αγώνα.
Στο τέλος όμως μίλησε η σκληρή δουλειά αλλά και το βάθος στον πάγκο που έχουν οι Διόσκουροι καθώς ο Γκλιάνας ήρθε να πάρει 4 ριμάουντ να βγάλει άμυνες και να βάλει ένα μεγάλο σουτ συμπληρώνοντας τους Ντόβα, Μαυρίδη, Καρανώτα Σ και Γκουτζιομήτρο που διακρίθηκαν για να δώσουν στους Διόσκουρους Κοζάνης του Άρη χωλόπουλου την 1η νίκη για φέτος.
Το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη πρέπει να το μοιραστούν οι Ντόβας και Μαυρίδης καθώς οι κριτικές των φιλάθλων ήταν μοιρασμένες(λυπάμαι αλλά οι φίλαθλοι είναι ικανοί να δώσουν το βραβείο και σε ολόκληρη δωδεκάδα ενώ είναι ατομικό). Η ουσία είναι ότι πέρα από την νίκη οι κυανόμαυροι έδωσαν πλούσιο θέαμα με καρφώματα, κοψίματα και φάσεις βγαλμένες από άλλη κατηγορία που ξεσήκωσαν τον κόσμο.
Κλείνοντας ευχόμαστε περαστικά στον παίκτη των Γρεβενών Μιχαηλίδη και γρήγορη ανάρρωση.
Διόσκουροι-Πρωτέας 79-75
Δεκάλεπτα: 26-17, 44-38, 61-56, 79-75
Διόσκουροι(Χωλόπουλος):Γκοβεδάρος 2, Σισμάνης 2, Σκορδάρης, Ντόβας 26(5), Γκουτζιομήτρος 9(2), Ζολώτας, Γκλιάνας 2, Καρανώτας Τ 3(1), Καρανώτας Σ 12, Μαυρίδης 23(2).
Πρωτέας (Χασιώτης): Μπαρτζώκας,ζήμπρας,Κλωνάρας Α 5(1), Μιχαηλίδης 2, Ρίγκος 5, Κολοβός, Κλωνάρας Ν 15(1), Κιούρκας 14(2), Μπόζιαρης 7(1), Τζήμου 25(4), Χατζόπουλος 2.