Ανδρικό 21.00
Διόσκουροι-Ηρακλής Κ

ΕΦΗΒΙΚΟ ΕΚΑΣΔΥΜ ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ –ΕΛΙΜΕΙΑ 30/12/17

image

Οι Διόσκουροι ντύθηκαν ΑγιοΒασίληδες και έκαναν δώρο στους αντιπάλους την νίκη με σκορ 49-50.

Αν και οι κυανόμαυροι κατέβηκαν με απουσίες στο παιχνίδι δεν υπάρχει καμιά δικαιολογία για την ήττα από την Ελίμεια που έδειξε το απαραίτητο πάθος σε όλες τις μονομαχίες έβαλε τα ελεύθερα σουτ και προηγούνταν σχεδόν σε όλο το παιχνίδι.

Από την αρχή οι κοζανίτες μπήκαν νωθροί και νωχελικοί στο παιχνίδι χωρίς να βγάλουν καθόλου ενέργεια στο παρκέ, το αποέλεσμα 9-16 σκορ δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια η ομάδα μας ανέβηκε επιθετικά αλλά οι αντίπαλοι ήδη είχαν πάρει την ψυχολογία και πήγαν στο ημίχρονο με σκορ 24-29.

Το 3ο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και όποτε η ομάδα μας μείωνε στον πόντο κάναμε αδικαιολόγητα λάθη και ερχόταν ένα μεγάλο καλάθι για να δώσει ανάσα στους φιλοξενούμενους με αποκορύφωμα το τρίποντο του Πεχλιβανίδη από το κέντρο!! στην λήξη του χρόνου επίθεσης( το καλάθι ήταν εκπληκτικό όχι γιατί μπήκε αεράτο αλλά γιατί μετά την αναμπουμπούλα που έγινε ο αθλητής είχε αίσθηση του χρόνου και έκανε την μοναδική επιλογή που είχε γρήγορα).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Διόσκουροι με την πιεστική άμυνα πέρασαν μπροστά και με 2 βολές του Μαλούτα έγραψαν το 49-48 20 δεύτερα πριν το τέλος.

Αλλά στην τελευταία επίθεση ο play maker της Ελίμειας μην μπορώντας να βρει πάσα έφτασε μέσα στην ρακέτα και μπροστά στους 2 ψηλούς έβαλε το νικητήριο καλάθι.
Συγχαρητήρια στην ομάδα της Ελίμειας για την δίκαιη νίκη και που μας έδωσε μια καλή σφαλιάρα για να μάθουμε να μην υποτιμούμε κανέναν αντίπαλο.

Στον φίλο μου Σάββα, που διακρίνεται για το ήθος αλλά και την αξία του, που μου ζήτησε πολύ ευγενικά να μην αμελήσω να γράψω στην ιστοσελίδα μας για το παιχνίδι έχω να πω πρώτα συγχαρητήρια για την απόδοσή του στο παιχνίδι που ήταν καταλυτική για την νίκη, και ότι όλα τα αποτελέσματα των Διόσκουρων αναρτώνται διότι πρόκειται για ένα μέσο ανάδειξης των αθλητών μας αλλά και της καλαθοσφαίρισης της περιοχής γενικότερα.

Ευχόμαστε Καλή αθλητική Χρονιά σε όλους χωρίς τραυματισμούς.

Διόσκουροι-Ελίμεια 49-50
Δεκάλεπτα: 9-16, 24-29, 32-37, 49-50.
Διόσκουροι (Μπαρτζώκας): Ρήνος 7(1), Μανακίτσας 15(1), ΧΪωάννου 1, Λαμπριανίδης 4, Μαλούτας 2, Κουρού 10, Τσιώρας 4, Γατόπουλος 4, Γιώτας, Στολτίδης 2.