ΛΑΣΣΑΝΗΣ-ΑΡΙΩΝ Τελικοί Α΄ ΕΚΑΣΔΥΜ

image

Έσπασε το αήττητο και την έδρα του Λασσάνη με το καλημέρα στην πρεμιέρα των τελικών ο Α.Π.Σ. Αρίων- Πτολεμαΐδα κερδίζοντας εκτός έδρας τον Λασσάνη με 72-82 .

Βέβαια χρειάζονται 3 νίκες για να ολοκληρώσει την έκπληξη, αλλά πλέον η άνοδος περνάει από την έδρα του. Έτσι το προσεχές Σάββατο στην Πτολεμαΐδα  θα έχει την ευκαιρία να κάνει το 2ο βήμα για το τίτλο και την άνοδο.

Ο Λασσάνης ήταν αήττητος φέτος και είχε κερδίσει με χαρακτηριστική άνεση τα προηγούμενα παιχνίδια από τον ΑΠΣ, αλλά τα playoffείναι ένα άλλο πρωτάθλημα. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα (17-14) ενώ στη συνέχεια οι 2 ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (21-20, 33-33).

Στα τελευταία λεπτά όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί 7-2 πήγαν μπροστά στο ημίχρονο με 40-35.

Στην επανάληψη ο Αρίων ήταν αυτός που προηγήθηκε και με δέκα πόντους
όμως ο Λασσάνης επέστρεψε στο σκορ και πέρασε και μπροστά εκμεταλλευόμενη τα λάθη της Πτολεμαΐδας. Η ομάδα του Πέτρου Μουρουζίδη όμως είχε καθαρό μυαλό και με συνεχόμενα doubleteamστον Μακρή τον έβγαλε από το σκοράρισμα και επέβαλε το δικό της ρυθμό φτάνοντας στη νίκη και το 0-1.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Πληροφορίες για εγγραφές στο τηλ. 6936534778. Γιάννης Γκοβεδάρος Υπεύθυνος Τμημάτων Υποδομής και Αναπτυξιακού, Σιακαβάρας Δημήτρης 6936102617 .
Με κάθε εγγραφή, δώρο σετ προπόνησης, σάκο και αθλητική φόρμα με κουκούλα της ομάδος.