Πρωταθλητής ο Λασσάνης για το 2015 στην ΕΚΑΣΔΥΜ

image

Ο 5ος τελικός όπως και όλα τα προηγούμενα παιχνίδια ήταν συναρπαστικός σε ένα σχεδόν γεμάτο κλειστό της Κοζάνης με τον Λασσάνη να επικρατεί δύσκολα 81-75.

Ήταν μια σειρά με όλα τα παιχνίδια να είναι αμφίρροπα, είχαμε 4 «σπασίματα» έδρας, εκπληκτικές συμπεριφορές από όλους και άψογες διαιτησίες.

Το ζεστό χειροκρότημα των φιλάθλων του Λασσάνη προς τους παίκτες του Αρίων ήταν μια ηθική επιβράβευση για την προσπάθεια τους και φυσικά η αξία του ηττημένου έδωσε περισσότερη δόξα στο Λασσάνη που αναδείχθηκε πρωταθλητής εκμεταλλευόμενος για πρώτη φορά την έδρα του.
Στο αγωνιστικό μέρος οι γηπεδούχοι οφείλουν πολλά για τη νίκη στον Μαλούτα και στον Τσιαγκλαγκάνο που ήρθε από το πάγκο και ήταν καθοριστικός για τη νίκη.
Το πρώτο δεκάλεπτο πήγαινε πόντο-πόντο με το Μαλούτα να μη χάνει σουτ και τον Αρίων να βρίσκει λύσεις από το Γκόση. Αποτέλεσμα το 17-18 να έρθει μάλλον φυσιολογικά.
Στην επόμενη είχαμε το ίδιο σκηνικό αλλά στο 16ο ο Τσιαγκλαγκάνος με τρίποντο έκανε το 38-31 προκαλώντας έκρηξη ενθουσιασμού.
Ο Αρίων όμως έδειξε απόλυτη ψυχραιμία και κατάφερε με τρίποντο το Μιχαηλίδη να μειώσει 41-40 στο ημίχρονο.
Στη 3η περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν ένα προβάδισμα 4-6 πόντων και το διατήρησαν σχετικά εύκολα σε ένα σχετικά άστοχο δεκάλεπτο και για τις 2 ομάδες (επιμέρους σκορ 13-10).

Η τελευταία περίοδος ήταν για γερά νεύρα.
Ο Τσιαγκλαγκάνος ήταν ασταμάτητος και με καλάθι και φάουλ έκανε το 57-50 για να μειώσει ο Αθανασιάδης σε 57-53 με το Λασσάνη να βλέπει το Καραγιαννίδη να αποχωρεί με διάστρεμμα.
Η ομάδα της Κοζάνης είχε βρει καλό ρυθμό και με καλάθι (ποιου άλλου) του Τσιαγκλαγκάνου έκανε το 62-53 με 7΄ 40΄΄ για το τέλος. Το 4ο όμως φάουλ του Μαλούτα στο 33ο αποσυντόνισε το Λασσάνη και έτσι ο Αρίων έκανε ένα σερί 0-10 και με τρίποντο του Τούζου πέρασε μπροστά 62-63 με 5΄ 37΄΄ για τη λήξη.
Στο 35ο ο Αθανασιάδης έκανε το 63-65 αλλά αμέσως μετά ο Μαλούτας που επανήλθε έκανε με τρίποντο το 66-64 με 4΄ 34΄΄ για το τέλος.
Οι φιλοξενούμενοι έκαναν 3 λεπτά να σκοράρουν και όταν το έκαναν με τρίποντο του Μιχαηλίδη μείωσαν 72-68 με το χρονόμετρο να δείχνει 1΄ 40΄΄ .
Τίποτα όμως δεν είχε κριθεί. Ακόμα και όταν ο Τσιαγκλαγκάνος έκανε με 2/2 βολές του 78-71 33΄΄ για τη λήξη.
Ο Αθανασιάδης στα 25΄΄ είχε ½ βολές (78-72) πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε ακόμα 2. Ευστόχησε στη μία αλλά ο Μιχαηλίδης με φόλοου έκανε το 78-75 και ενώ απέμεναν ακόμα 24΄΄ .
Στην επόμενη επίθεση ο Τσιαγκλαγκάνος είχε ½ βολές αλλά ο Καλομενίδης αμέσως μετά ήταν άστοχος και ο Μαλούτας με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μετά το τέλος έγινε και η απονομή του κυπέλλου από τον πρόεδρο της Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. Λάζαρο Σαββίδη που ήταν χαρούμενος και περήφανος που επί προεδρίας του έγινε αυτή η καταπληκτική σειρά τελικών.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 41-40, 54-504, 81-75
Διαιτητές: Παφίλης, Τσιαπλής

Γ.Σ.Κ. Λασσάνης: Αθανασιάδης 5 (1), Πάπιστας , Μαλούτας 30 (5), Ξανθός , Τσιαγκλαγκάνος 19 (1), Νικολάου 60, Καραγιαννίδης 8, Αμαραντίδης 2 .
Α.Π.Σ. Αρίων Πτολεμαΐδας: Ιωσήφ, Πουτούκης 2 , Καλομενίδης 9 , Τσολάκης 6, Τούζος 6 (2) , Γκόσης 11, Πανίδης 5, Αθανασιάδης 22 (4), Μιχαηλίδης 14 (2).

ΕΓΓΡΑΦΕΣ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Πληροφορίες για εγγραφές στο τηλ. 6936534778. Γιάννης Γκοβεδάρος Υπεύθυνος Τμημάτων Υποδομής και Αναπτυξιακού, Σιακαβάρας Δημήτρης 6936102617 .
Με κάθε εγγραφή, δώρο σετ προπόνησης, σάκο και αθλητική φόρμα με κουκούλα της ομάδος.