ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ-ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ

image

Με έναν συναρπαστικό αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των πολλών φιλάθλων της Κοζάνης ξεκίνησαν το πρωτάθλημα οι Διόσκουροι, επικρατώντας μετά από 2 παρατάσεις του αξιόμαχου Αίαντα Ευόσμου με σκορ 90-87.

Οι 2 ομάδες από την αρχή έδειξαν ότι θα είναι ένα αμφίρροπο παιχνίδι με πολύ δυνατές αναμετρήσεις μέσα στη ρακέτα αλλά και ωραίο μπάσκετ. Οι κυανόμαυροι ήταν πιο αγχωμένοι και ενώ βγήκαν οι αυτοματισμοί στο 1ο  ημίχρονο έχασαν εύκολα καλάθια και δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν στο σκορ.

Το 3ο δεκάλεπτο ξέφυγε ο Αίας μέχρι και με 9 πόντους αλλά το μέταλλο των Διόσκουρων φάνηκε αφού άμεσα γύρισαν το παιχνίδι και με ένα παλικαρίσιο καλάθι του Καρανώτα πήγαν το ματς στην 1η παράταση.

Εκεί οι Διόσκουροι ξέφυγαν αμέσως στο σκορ με 6 πόντους αλλά κάποιες βεβιασμένες ενέργειες και τα φάουλ που αποδεκάτισαν την ομάδα μας, έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν στους 3 πόντους.

Σε αυτό το σημείο ο διαιτητής αποφάσισε να δώσει φάουλ  μια ενέργεια του Μπεχλιβάνη στο κέντρο του γηπέδου 2΄΄ πριν το τέλος και 3 βολές ενώ σε καμία περίπτωση δεν επιχειρούσε σουτ. Το παιχνίδι μετά από 3 εύστοχες βολές πήγε σε 2η παράταση, και τον καλύτερο παίκτη των Διόσκουρων τον Ντόβα να έχει τεθεί εκτός λόγω σοβαρού τραυματισμού.

Στην 2η παράταση η ενέργεια των παικτών που ήρθαν από τον πάγκο ήταν καθοριστική αφού με 3 αιφνιδιασμούς όπου οι κυανόμαυροι πήραν 2 καλάθια και φάουλ ενώ έπαιξαν υποδειγματική άμυνα έδωσε την νίκη στην ομάδα μας.

Μετά από πολύ σκέψη αποφασίσαμε να αναφέρουμε από αυτό το βήμα και την απόδοση των διαιτητών ενώ κάτι τέτοιο το αποφεύγαμε συστηματικά. Οι 2 διαιτητές ήταν κατώτεροι των περιστάσεων σε ένα τόσο συναρπαστικό παιχνίδι ανάμεσα σε 2 πολύ καλές ομάδες.  Δυστυχώς αρκετές αποφάσεις τους ήταν πέρα για πέρα επιπόλαιες όπως πχ σε φάουλ των Διόσκουρων που παίκτης του Αίαντα έδιωξε την μπάλα πάνω από το καλάθι και ο ένας διαιτητής έδειξε ότι μετράει το καλάθι ξεσηκώνοντας την οργή του κόσμου ενώ μετά από αρκετή συζήτηση με τον άλλον διαιτητή αποφάσισαν τελικά να μην μετρήσει, σε άλλη φάση υπήρξε σφύριγμα όπου είχαν προηγηθεί βήματα παίκτη του Αίαντα και ο διαιτητής έκανε τουλάχιστον 2 λεπτά συζητώντας με τον έτερο διαιτητή να δείξει τι σφύριξε, τελικά έδωσαν την μπάλα στους φιλοξενούμενους αφήνοντας την κερκίδα με την απορία. Και τέλος το φάουλ και τις 3 βολές που πήγε τον αγώνα στην 2η παράταση και δεν έχει καμία μπασκετική λογική ήταν μόνο μερικές φάσεις από τις οποίες έχουμε παράπονα.

Τέλος πολλά τα παράπονα των φιλάθλων από τις κόρνες στην κερκίδα. Αυτό το αστείο με τις κόρνες πρέπει να σταματήσει για να δούμε τα παιχνίδια χωρίς πονοκέφαλο ή τουλάχιστον να μετριαστεί. Η φιλοσοφία της ομάδος είναι να παρουσιάσει στους φιλάθλους μια καλή ομάδα και καλό μπάσκετ, πράγμα που το πέτυχε, όχι να τους βγάλει από τα ρούχα τους με την ηχορύπανση.

Συγχαρητήρια στην ομάδα μας για αυτήν την μεγάλη νίκη και πλέον περιμένουμε τον αγώνα με τον Ηρακλή.

Διόσκουροι Κοζάνης – Αίας Ευόσμου 90-87 (Β” παρ.)
Τα δεκάλεπτα: 17-16, 29-27, 42-48, 67-67 (κ.δ.), 78-78 (Α’ παρ), 90-87 (Β’ παρ).
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ (Χωλόπουλος): Σισμάνης 14, Σκορδάρης 8 (2), Ντόβας 23 (3), Βλάχος 9 (1), Ζολώτας, Γκλιάνας 3, Νικολάου 7, Καρανώτας Τ. 22, Ανδρίτσος 4.
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Χατζούλης): Αμούντζιας 22 (3), Μπεχλιβάνης 15 (1), Κάδης 2, Μαυρίδης 18, Παπαδόπουλος, Σπύρας 3 (1), Λύτας 6 (2), Βελλίδης 7 (1), Σικαλίδης 14.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Πληροφορίες για εγγραφές στο τηλ. 6936534778. Γιάννης Γκοβεδάρος Υπεύθυνος Τμημάτων Υποδομής και Αναπτυξιακού, Σιακαβάρας Δημήτρης 6936102617 .
Με κάθε εγγραφή, δώρο σετ προπόνησης, σάκο και αθλητική φόρμα με κουκούλα της ομάδος.